Ez az a tipp, amiről már tegnap írtam, hogy jelentősen megkönnyíti számodra a célkitűzést és a -megvalósítást is: Helyezd a céljaid a saját szociális kontextusodba!
Mit jelent ez?
Azt, hogy a céljaid az életed része és a szociális körülményeid is befolyásolják a céljaidat és annak megvalósítását, valamint ezek is határozhatják meg a hosszútávú terveidet.
Egy példa:
Ha van egy gyereked, akkor ő meg fogja határozni a szükségleteidet, időbeosztásodat és a terveidet is. Mondjuk, 5 éves és jövére megy iskolába. Akkor a 2015-ös céljaidat meg fogja határozni az, hogy pl. augusztus végére több pénz kell a megszokottnál, mert meg kell venni a tanszereket, át kell rendezni a szobáját, hogy legyen íróasztala stb. De szeptembertől gondoskodni kell az ebédjéről, arról, hogy kinek lesz ideje és energiája iskolába vinni, ki megy érte, stb. Tehát nem célszerű mondjuk szeptembertől napi 16 órás munkaidőt betervezni, mert nem tartható. Vagy nem tudsz októberben két-három hét egzotikus körútat tervezni a családdal együtt, mert a gyerek akkor iskolába fog járni.
Ez persze logikusnak és könnyen érthetőnek tűnik, de én sem mindig gondoltam bele ebbe és ezért nem lehet a céljaidat csak önmagukban vett üzleti célokként kitűzni, mert akkor nem fogod tudni, vagy sokkal nehezebb lesz teljesíteni. Sőt, az is elképzelhető, hogy a teljesült célok nem fognak örömet okozni, amik kiégéshez vezethetnek. Pl. hiába van meg a bevételi terv, de nem tudod kiélvezni a pénzt, mert vagy dolgozol, vagy a gyerekkel tanulsz és nincs másra időd. Ezért kell a szociális kontextusra is figyelni.
De nemcsak az évközbeni célokat határozza meg a szociális kontextus, hanem az életed során felmerülő célokat is.
Kérlek, segíts nekem a linken található egykérdéses kérdőív kitöltésével!
A példa folytatása: ha Te most 35 éves vagy, a gyereked meg 5, akkor:
2015 – a gyerek iskolás lesz.
2023 – a gyerek befejezi az iskolát, hol fog továbbtanulni? Mennyi pénz kell ehhez. Te 43 leszel akkor, legkésőbb ilyentájt el kell kezdened takarékoskodni a nyugdíjadra.
2027 – a gyerek befejezi a középiskolát, fog-e és hol fog továbbtanulni? Ha fog elköltözik-e:? Ha elköltözik, kell-e gondolkodni lakás- vagy házcserében? (Mert nem kell akkora). Te 47 leszel. Miből lesz pénz a gyerek taníttatására? A nyugdíjra mostmár tényleg el kell kezdeni spórolni. Ha nem tanul a gyerek, mikor fog elköltözni és hová? Miből?
2032 – a gyerek végzett az egyetemen. Most mi lesz vele? Miből lesz lakása, életkezdése, esetleg esküvő, ilyenek? Te meg már 52 éves vagy.
2045 – 65 éves vagy, talán nyugdíjba szeretnél menni. Miből? Összegyűjtötted rá a pénzt?
S ebben a példában nincs feleség/élettárs, nincs második, harmadik gyerek és nincsenek benne az ő igényeik sem.
Belegondoltál már ebbe valaha?
Kép forrása: www.pixabay.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: